Kinoteka BiH jedan je od sedam stubova kulture Bosne i Hercegovine. Osnovana je 1963. godine u okviru Arhiva BiH, a od 1994. postoji kao samostalna institucija Kinoteka Bosne i Hercegovine.
Njene prostorije nalaze se u zgradi nekadašnjeg Radničkog doma izgrađenog 1882. godine, u Alipašinoj ulici, a njena djelatnost sastoji se od arhivskog, istraživačkog i prikazivačkog odjela.
Filmski arhiv Kinoteke BiH čine dva fonda – domaći i strani u čijem sastavu se čuvaju igrani, dokumentarni, kratki igrani i animirani filmovi rađeni u crno-bijeloj, odnosno „color“ tehnici.
Prvi dio filmova sačinjavaju originalni filmski materijali – negativ slike i tona, filmske kopije i filmska građa sinopsisi, scenariji, knjige snimanja, dijalog i titl liste domaćeg filma, zatim prateći materijali od filmova: katalozi, fotosi iz filmova, plakati.
Među ovim filmovima se nalaze prvi zvučni kratki-igrani film ”Ljubav u Sarajevu” snimljen 1936. godine, potom film sniman davne 1919. godine u okolini Mostara i Bune ”Kopač blaga od Blagaja”, ali i film ”Ničija zemlja” koji je nagrađen prestižnom filmskom nagradom Oscar.
Jedan od najvažnijih eksponata koji Kinoteka brižljivo čuva iza svojih zidova je plakat za film “Bitka na Neretvi” reditelja Veljka Bulajića, koji je naslikao slavni slikar Pablo Picasso. Tu su i plakati filmova “Most” i “Valter brani Sarajevo” iz Kine, gdje je, podsjetimo, ovo ostvarenje odnijelo nezapamćene simpatije tamošnje publike.
Drugi dio deponovanog filmskog materijala je 751 inozemni film od kojih su neki dobili najprestižniju filmsku nagradu Oscara kao što je “Ben Hur” ili umjetničko-historijski film „Andrej Rubljov“.
Ukupna dužina deponovane filmske trake u Kinoteci BiH iznosi više od dva miliona metara kao i fond od 5.988 različitih plakata inozemnog filma. Odlična zbirka 14.801 isječaka iz štampe svjedočanstvo je trenutka historije razvoja bh. kinematografije.
Posebno su dragocjene radni fotosi iz filmova, albumi, nagrade na festivalima što s bogatim fondom od 2.724 filmova VHS-u i DVD-u pruža velike mogućnosti naučnim istraživačima, studentima i ljubiteljima sedme umjetnosti.
Kao članica F.I.A.F.- a (Svjetske federacije filmskih arhiva) Kinoteka BiH u praksi štiti i čuva filmske materijale u skladu s etičkim kodeksom o zaštiti autorskih prava.
Važno je napomenuti i da osim historijske građevine Kinoteke, koja važi za bh. nacionalni spomenik, i filmski materijal Kinoteke BiH je kao pokretno dobro, također, proglašeno nacionalnim spomenikom.