Skip to content Skip to footer

Zlatni prsten iz kasne antike: Svjedok prisustva imućnog rimskog stanovništva u BiH

Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine u svojoj bogatoj kolekciji krije mnoga blaga, a među njima izdvaja se i zlatni prsten iz kasne antike.

Ovaj izuzetni zlatni prsten, pronađen krajem 19. stoljeća na lokalitetu kod Blagaja na rijeci Japri, potječe iz perioda kasne antike i predstavlja jedan od najvrijednijih arheoloških nalaza s područja sjeverozapadne Bosne, istaknuto je na Facebook stranici Zemaljskog muzeja BiH.

Na glavi prstena prikazana je reljefna scena s rimskim božanstvima: Jupiter sjedi na tronu, nasuprot njega stoji ženska figura – vjerovatno Junona ili Minerva, dok između njih lebdi krilata Viktorija, božica pobjede, s vijencima iznad njihovih glava.

Ispod figuralne scene nalazi se latinski natpis: CESATI / FLAVIA, koji se najvjerovatnije odnosi na vlasnicu prstena.

Raskošna izrada i bogata simbolika svjedoče o prisustvu imućnog rimskog stanovništva na prostoru današnje sjeverozapadne Bosne i o vrhunskoj zlatarskoj vještini tog vremena.

Posjetite Zemaljski muzej BiH i otkrijte priče iz perioda kada je Rimsko carstvo vladalo ovim prostorom.