Sanja Kavaz je outdoor entuzijastica koja se u slobodno vrijeme bavi promocijom aktivnosti kao što su trail trčanje, krpljanje ili višednevno planinarenje. Sve je počelo prije 12 godina kad je pokrenula blog “Trčim jer štrčim“ na kome je dijelila tekstove o trčanju kako bi druge inspirirala na pokret, ali i lična zapažanja i stav o trkačkoj zajednici.
Uporedo s pokretanjem bloga, organizirala je i prvu bh. trail trku Jahorina Ultra Trail koja je otvorila poglavlje trail trčanja u našoj zemlji i inspirirala mnoge pojedince i organizacije da pokrenu slične projekte na drugim planinama. Te trke, kojih je danas na desetine, okupljaju trkače iz naše zemlje, a sve je više i trkače iz inostranstva tako da su to događaji koji osim aktivnog životnog stila promoviraju i naše planine i zemlju kao destinaciju idealnu za aktivan turizam.
Posljednjih pet zima aktivno se bavi promocijom krpljanja i pilotira jedan novi projekat koji turistima daje jedinstven sadržaj i doživljaj Jahorine zimi.
-Radi se o hodanju po dubokom snijegu uz pomoć krplji. Trenutno, to je outdoor aktivnost koja mi donosi najviše radosti, a više je razloga za to. Prvo, povezala me sa sjajnim ljudima koji dolaze na Jahorinu i žele vidjeti dijelove planine van skijališta. Na tim izletima je uvijek sjajna atmosfera tako da smo na kraju svi zadovoljni i puni utisaka. Drugo, trebalo je vremena da izlet na krpljama kreiram kao jedinstven turistički proizvod kako bi taj izlet učesnicima donio potpuno i nezaboravno iskustvo. Izlete organiziram kao uranak, dnevni ili noćni sadržaj. Pomislili biste da je to samo hodanje po snijegu, ali se zaista pokazalo da je to samo polazna tačka za mnogo više od toga. Treće, poseban izazov mi je da tu aktivnost na društvenim mrežama predstavim i promoviram tako da na ovim izletima nastaju foto i video materijali koje s velikim zadovoljstvom i entuzijazmom dijelim, a koji privlače nove izletnike da dođu na Jahorinu ili probaju krpljanje tokom zimovanja. Sad je već sve više onih koji se vraćaju po drugi ili treći put, jer je svaki izlet jedinstven i drugačiji na šta sam posebno ponosna – kaže Kavaz.
Naglašava da je izabrala da tu aktivnost promovira na Jahorini zbog turista koji dolaze na zimovanje, a ne skijaju ili skijaju ali jedan dan žele drugačiju aktivnost. Tu su također lokalni izletnici koji žele pobjeći iz Sarajeva i provesti dan u aktivnom odmoru na Jahorini ili oni koji dolaze iz drugih bh. gradova kako bi krpljali Jahorinom. Povremeno, krpljanje organizira i za veće grupe u sklopu teambuildinga. Jedini preduvjet je da ima dovoljno snijega na planini.
Sanja je kao izvršna direktorica organizirala pet utrka Jahorina Ultra Traila koje su osmišljene kao dvodnevno takmičenje u trail trčanju u četiri različita formata, Mini, Midi, Maxi i Ultra, dakle od 10 do 100 kilometara. Nakon toga je projekat preuzeo Olimpijski Centar Jahorina. Ove godine utrka će biti organizirana 26. i 27. jula.
-Meni je uz redovan posao bilo previše zahtjevno nastaviti samostalno organizirati događaj na kome je bilo i više od 600 učesnika tako da sam tragala za novim organizatorom koji će finansijski, logistički i u svakom drugom smislu biti adekvatna zamjena. Nakon pet godina njihove organizacije, mogu zaključiti da je Jahorina Ultra Trail i dalje jedinstven događaj jer se po prvi put kod nas organizuje trka na 100 milja. Da pojasnim, u svijetu ultra trail trčanja, neki od najzahtjevnijih formata su trke na 100 kilometara ili 100 milja tako da mi sad kao zajednica i zemlja imamo jedan takav događaj i kod nas. Posebno bih skrenula pažnju na taj novi format, trku na 100 milja, čiji start je u Nacionalnom parku Sutjeska, a cilj na Jahorini. Između starta i cilju, učesnici trče Maglićem, Volujakom, Zelengorom, Treskavicom i prolaze krajolike kakvi se na rijetko kojoj trci mogu vidjeti – kaže Sanja za Visit BiH.
Njen rad odlična je promocija Bosne i Hercegovine i njenih prirodnih ljepota, ali i outdoor aktivnosti. To se može vidjeti i na podrškama i pohvalama na društvenim mrežama.
-Aktivnosti na društvenim mrežama su prilika da se kroz kreativan sadržaj predstavi i promovira aktivan životni stil, specifična aktivnost ili destinacija. Moram priznati da uživam u tome jer znam koliko je korisno pronaći kvalitetan sadržaj s pojedinostima o nekom usponu, izletu ili opremi koja je potrebna za tako nešto. Kad god sam u prilici, trudim se da sadržaj koji zaslužuje veću pažnju, dokumentiram i podijelim na društvenim mrežama kako bi bio dostupan svima – ističe ona.
Kao osobu s ogromnim iskustvom u outodoor i sportkom turizmu pitali smo je kakav je potencijal naše zemlje u ovim aktivnostima. Prema njenim riječima, Bosna i Hercegovina ima ogroman potencijal. Ističe da je problem u tome što zajednice i institucije ne prepoznaju outdoor događaje koji mogu dovesti domaće i strane turiste, te se ne uključuju u njihovu podršku i organizaciju.
-Objasnit ću to bolje kroz primjer trail trka. Za organizaciju velike trail trke kao što su kod nas Jahorina Ultra Trail ili Vučko Trail su potrebni mjeseci pripreme. Samo što završi s jednim izdanjem, organizator ima mjesec-dva pauze, možda ni toliko, i već kreće u planiranje i pripremu narednog izdanja. Potrebna su sredstva jer se ti događaju ne mogu finansirati iz kotizacija pa lokalna zajednica kao i viši nivoi vlasti trebaju podržati ovakve događaje sredstvima koja će u budžetu biti rezervirana za njih. Također, potrebno je mobilizirati na desetine volontera koji će pomoći da se te staze urede, označe, očiste, da se na okrepne stanice dopremi hrana i piće, tokom trke pruži pomoć učesnicima… što podrazumijeva kontinuiran rad u zajednici, promociju događaja i uključivanje novih aktera. Naše planine su fantastičan pogilon za outdoor aktivnosti i sadržaje koji privlače turiste željne potpune izolacije – naglašava ona.
Sanja je u svojim aktivnostima izašla i van BiH i regije i bila brojnim svjetskim destinacijama, te osvojila brojne planinske vrhove. Pitali smo je koja destinacija je najviše oduševila.
-Posebno bih izdvojila višednevno planinarenje stazom ”John Muir Trail” kroz Visoku Sieru u Kaliforniji. Staza je duga 340 kilometara i prolazi fantastičnim krajolicima koji su pod različitim stepenom zaštite. Cijelo vrijeme se krećete nepreglednim prostranstvima daleko od civilizacije, pa sve što vam je potrebno za taj period nosite u ruksaku. Ovo je ujedno prilika da kažemo nešto više o samoj aktivnosti koja se zove “thru-hiking” kako bi je povezali s našim kontekstom. I mi imamo jednu takvu stazu. Zovemo je Via Dinarica. Riječ je o velikom potencijalu i prilici da je u svijetu “thru-hikinga“ uvrstimo među one koje će avanturisti iz cijelog svijeta rado pohoditi. Ali da bi se to desilo, puno je posla koji trebamo uraditi. Na mom blogu “Trčim jer štčim” je tekst o ovom iskustvu, a na kanalu YouTube video za sve one koji o ovoj aktivnosti žele saznati više – kaže Kavaz.
Sanja ističe kako razmišlja o kreiranju posebnih sadržaja za žene.
-Nije to ništa novo, već se sličan koncept dešava i promovira i kod nas. Razlika bi bila da bih organiziram tokom svakog godišnjeg doba po jedan takav događaj, s tim da u najavi i pozivu ne bih otkrivala detalje o smještaju ili samoj aktivnosti, jer smatram da je već dovoljan broj žena koje me prate i imaju povjerenja u mene i moj izbor pa bi se prijavile za učešće na neviđeno. Poseban izazov od proljeća je da naučim mog mačka Bogija da planinari sa mnom – ističe Sanja na kraju razgovora.