Skip to content Skip to footer

Rafting na bh. rijekama je nezaboravna avantura

Topli dani pred nama prava su prilika za osvježenje u najhladnijoj rijeci na svijetu – Neretvi. Osim sjajnih plaža i mjesta za kupanje, „modra rijeka“ kako je čuveni Mak Dizdar opisuje u svojim pjesmama, ima i svoju “divlju”, odnosno avanturističku stranu – adrenalinski rafting uz nezaboravne prizore netaknute prirode.

Rafting staza na Neretvi proteže se na 23 kilometra, od čega je 16 kilometara potpuno skriveno od civilizacije. Ovaj kanjon, s uskim zidovima visokim oko stotinu metara, nudi spektakularan doživljaj, jedinstven u poređenju s drugim rijekama.

Zahvaljujući Neretvi, grad Konjic je već odavno postao sinonim za uzbudljivu avanturu. Ljubiteljima adrenalina i grad i rijeka nude nezaboravno iskustvo. I dobra vijest je da je sezona raftinga otvorena. Potreban vam je zaštitni prsluk, udobna odjeća, kaciga i dobar skiper koji će upravljati “kormilom”. Zabava je zagarantovana. A oni koji ne mogu bez roštilja, na vrijeme obavijestite skipera i zaustavit će čamac na lokacijama predviđenim za tu vrstu zabave.  

Otvorena sezona

– Sezonu smo ove godine otvorili nešto ranije nego inače, s obrizom na lijepo vrijeme i visoke temperature. Spremno dočekujemo goste. Svi skiperi koji upravljaju čamcem moraju posjedovati licencu, a da bi se ona dobila skiper prolazi kroz dvije faze obuke – praktičnu na vodi koja traje tri do pet dana i teorijski dio koji se polaže u kapetaniji – kaže za magazine Visit BiH skiper Kerim Mešukić.

Iako su skiperi prošli sve potrebne pripreme i imaju iskustvo, Mešukić ipak ističe da sigurnosti i opreza na vodi nikada nije dosta.

– Pogotovo kada uz sebe imate i određeni broj ljudi. Pored sigurnosne opreme koju morate imati vi kao skiper i turisti kao gosti, opreza nikada dosta. Svaki put je na vodi nova situacija gdje nikad nemate rutinu u procesu. Gosti koji nama dolaze su većinom ljudi koji vole prirodu, koji su avanturisti tako da sa sobom već nose neku dozu znanja. U suštini, poruka našim gostima je da „ponesu“ dobro raspoloženje, a ostalo je naša briga – poručuje Mešukić.

Rafting na Neretvi svake godine doživljava ekspanziju, a broj turista se povećava.

-Diljem svijeta, mi se svake godine usavrašavamo školovanjem i obučavanjem novih skipera, nabavkom opreme, povećavanjem kapaciteta da bi bili spremni primiti veći broj zainteresiranih gostiju – zaključuje Mešukić. 

I nije samo Neretva rijeka koja privlčai raftere iz cijelog svijeta u BiH. U svijetu su kao najatraktivnije i najzanimljivije rijeke za rafting prepoznate Vrbas, Rakintnica, Drina, Una, Tara i Neretva, te u posljednje vrijeme Krivaja i Trebižat, a spoj divljine i prirode, adrenalina i izazova, tradiconalne kuhinje i porodične dobrodošlice garantira nezaboravan provod. Donosimo vam neke od najatraktivnijih rafting tura koje koje će upotpuniti vaš ljetni odmor.

Una – istinska oaza

Rafting na Uni je postao nezaobilazni događaj, a dokaz tome su brojne poslovne grupe kao i porodice koji se na ovu rijeku uvijek iznova vraćaju. Gornji tok Une je pitak, te je proglašen nacionalnim parkom što je dokaz izuzetnosti i čistoće rijeke i glavni razlog zašto se Una smatra pravom oazom istinskih zaljubljenika prirode i prirodnih ljepota. Rafting na Uni najčešće počinje iz Kulen-Vakufa, naselja na vještačkom riječnom ostrvu, ispod prahistorijske utvrde Ostrovice, pa preko Ripča, Bihaća do Bosanske Krupe.

Una regata je međunarodna tradicionalna turističko-sportsko-kulturna manifestacija. Regata je centralni događaj turističke promocije potencijala rijeke Une i prirodnog okoliša. Regata se odvija u tri etape, a traje četiri dana. Pored raftinga, ovu manifestaciju krase i drugi sadržaji, kao što su skokovi s Gradskog mosta u Bihaću i Bosanskoj Krupi…

Drina i Tara

Tara je na svom putu od Komova, dugom 145 kilometara, stvorila kanjon dug skoro stotinu kilometara s mnogo bukova od kojih su najpoznatiji Brštanovački, Borovi, Ćelije, buk Crvene Stijene… Kanjon Tare je po dubini drugi u svijetu, iza Colorado Grand Canyona. Kristalno čista voda koja se može piti cijelim putem stanište je brojnim biljnim i životinjskim vrstama, od kojih su mnoge endemične.

Pored raftinga u okruženju postoji i veliki broj mogućnosti za organiziranje raznih izletničkih tura kroz Nacionalni park Sutjeska, prašumu Perućicu, planinu Zelengoru, pješčane piramide i mnoge druge prirodne ljepote.

Kanjon Rakitnice

Rijeka Rakitnica je jedna od najvećih pritoka Neretve. Ona je stvorila 26 kilometara dugačak, nepristupačan i prelijep kanjon koji se proteže između planina Bjelašnice i Visočice, jugoistočno od Sarajeva. Kanjon Rakitnice je jedan od najdubljih kanjona u Evropi i duž cijelog kanjona se nalaze endemski primjerci flore i faune. Dužinom cijelog kanjona kristalno čista planinska voda može se piti. Ulaz u ovaj „Rezervat divlje i netaknute prirode“ nalazi se 30 kilometara od centra Sarajeva, a 20 kilometara od aerodroma. Ulazni dio u Kanjon rijeke Rakitnice pruža atraktivne posjete koritu rijeke i obilaske strana kanjona koji se odlikuju spektakularnim pogledima na kanjon i njenim pritokama, koje se kaskadnnim vodopadima ulivaju u ovu rijeku kristalno čiste vode. 

Vrbas

Zaljubljenici ekstremnih sportove mogu uživati u ovoj krajiškoj ljepotici na stazama dužine od pet, 11, 14 i 21 kilometar. Vrbas je brza planinska rijeka s nekoliko pjenušavih i divljih sekcija i brzih padova, te spada u nekoliko najatraktivnijih rijeka stepena težine 3-4 u Evropi.

Vrbas usijeca dva kanjona – Tijesno i Podmilačje. Međunarodna klasifikacija težine vodotoka je stepen 3-4, a na nekim rutama 1-2, što daje mogućnosti kako za divlju avanturu i navalu adrenalina, tako i za mirnije porodično uživanje u svim aktivnostima.

Trebižat u srcu Hercegovine

Rijeka Trebižat je smještena u samom srcu Hercegovine u općini Ljubuški i proteže se od svog izvora u Posušju do ušća u Neretvu u Strugama dužinom od 50 kilometara. Rijeka Trebižat zbog obilja vode, biološke raznolikosti, jedinstveni sedrenih barijera nudi velike mogućnosti rafterima i onima koji vole rijeku i prirodu. Također je važno spomenuti da je rijeka Trebižat cijelim svojim tokom pitka i da temperatura vode u zimskom periodu rijetko pada ispod deset stepeni Celzijusa.

Pravi zaljubljenici u ovaj oblik rekreacije i sporta koriste dionicu Peć Mlini – vodopad Kravica dužine 25 kilometara i teže za što većim vodostajem tako da se spust pretvara u ekstremni sport. Za osobe u dobroj formi preporučuje se dionica od sela Veljaci do kupališta Čeveljuša u dužini od 11 kilometara, dok za one skromnijeg znanja i forme dionicu Otunj – Čeveljuša u dužine šest kilometara.