Najpoznatija berlinska ulica zove se „Unter den Linden“ (Pod lipama“). Sarajevo još od 1959. godine ima svoj objekat „Pod lipom“. Prvo je bila kafana, a kasnije restoran koji je jedan od najpoznatijih i najpriznatijih na Baščaršiji, kultno mjesto sarajevske ugostiteljske ponude. Smješten je u ulici Prote Bakovića, preko puta ostataka Firuz-begova hamama čija bi obnova uskoro konačno trebala početi.
Posjećivali su ga mnoge slavne ličnosti – američki predsjednik Bill Clinton čak dva puta, hrvatski predsjednik Stipe Mesić, jedan od najvećih dirigenata današnjice maestro Zubin Mehta, estradne ličnosti kao Tereza Kesovija…
Poklon Clintonu
S Clintonom je pri drugoj posjeti tu bila i ministrica vanjskoh poslova Madeleine Albright i grupa američkih senatora. Vlasnik restorana Edib Ajanović Etko je američkom dragom gostu tom prilikom poklonio umjetničku sliku svog amidže Ismeta Ajanovića, a Clinton mu je kasnije poslao fotografiju na kojoj se vidi ta slika u Clintonovoj kući.
Restoran „Pod lipom“ nudi originalnost i autentičnost bosanske tradicionalne kuhinje. Ponudu restorana izdvajaju razni specijaliteti tradicionalnih i internacionalnih jela, jela s roštilja, predjela, salata, pita, poslastica…
Restoran je 2004. godine obnovljen i pretvoren u veliki objekat s oko stotinu mjesta u zatvorenom dijelu i 60-ak u predivnoj bašti ispred. Atmosfera intimnosti i svečanog raspoloženja podržana je muzikom u pozadini uz koju možete da pričate, čak i veoma tiho, a da vas osoba s kojom ste izašli savršeno razumije.
Restoran ima visoko razvijen stil enterijera i eksterijera koji je u službi ugodnog boravka gostiju. Unutar restorana je smještena fontana koja gostima gostima daje dodatnu opuštajuću atmosferu. Slijedeći tradiciju, unutrašnjost restorana ukrašena je na tradicionalan, bosanski način.
Na spratu restorana sakrivena je jedna, slobodno se može reći, tajna. Riječ je o našoj jedinoj galeriji naivne umjetnosti, već spomenutog Ismeta Ajanovića. Slikar čije se ime nalazi i u svjetskoj enciklopediji naivne umjetnosti preminuo je 2014. godine, a njegove slike su “glumile” i u kultnom filmu Ivice Matića “Žena s krajolikom”.
Pekarski zanat
Njegovi radovi se nalaze na novogodišnjim čestitkama i kalendarima. Nekoliko njegovih radova je povoljno ocjenjeno i prihvaćeno na konkursu UNICEF-a tako da je „dogurao“ i do njihovih čestitki, koje smo svi nekada slali za Novu godinu.
Ajanović je najprije od oca naučio pekarski zanat i taj posao je radio sve dok ga nije zbog zdravlja zamijenio kafedžijskim, koji je radio 13 godina. U penziju odlazi kao kafedžija u kafani “Bosna”, dok je njegov brat bio „zadužen“ za „Pod lipom“, i od njega ga je preuzeo Etko.
Dio slika izložen je i u donjem dijelu restorana, pogotovu onome što predstavlja neku vrstu zimske bašte. Restoran „Pod lipom“ nudi i vrhunske usluge cateringa – tako sam i ja lično po prvi puta došao u dodir s njima, kada su osigurali posluženje nakon odbrane magistarskog rada prije deset godina. Zadovoljan gost se uvijek vraća!
Autor: Tarik Dreca