Skip to content Skip to footer

Emir Durmišević udahnuo “život” čuvenoj “Hasanaginici”


Akademski umjetnik, ilustrator, koncept dizajner i animator Emir Durmišević posljednjih godina svoju umjetnost posvetio je kulturno-historijskom naslijeđu Bosne i Hercegovine. Sva njegova djela produkt su dobokog promišljanja, istraživanje relevantne literature kako u muzejima, tako i u bibliotekama i konsultiranju sa stručnjacima za područja koja su u fokusu njegovog interesa.

Domaća publika zna ga kao ilustratora i autora knjige “Kraljevi i kraljice Bosne” koja je ilustrirana i napisana tako da zanimljivu srednjovjekovnu historiju Bosne i Hercegovine približi na jedan drugačiji i zabavan način mlađoj publici, ali i starijima.

Emotivna stanja

Emir je sada ilustrirao i popularnu baladu “Hasanaginica”, a kako je uspio kreirati likove koji su legenda u narodu, ispričao je za magazin Visit BiH.

Realizacija projekta “Hasanaginica” autora prof. Rusmira Mahmutćehajića bila je poseban izazov, ali i motivacija. Izuzetno umjetničko djelo, balada “Hasanaginica” zahtijevala je snažan, emotivni pristup ilustraciji, što je svakako dalo jedan poseban pečat projektu. Balada je predstavljena kroz 20 ilustracija, štampanih u djelu u širokom formatu, na dvolisnicama. Kroz ilustracije prezentirani su vizuelna naracija balade i tragična sudbina Hasanaginice, s posebnim osvrtom na emotivna stanja likova, prezentirana publici kroz naglašene izraze lica, dinamiku ilustriranih pokreta i vizuelnu snagu kompozicije. Istina, bilo je kreativno izazovno osmisliti i “namaštati” likove koji se pojavljuju u baladi; glavni lik Hasanaginice, njene djece, lik Hasan-age, njegove majke i sestre, Hasanaginicinog brata, svatova, kadije – pojasnio je Durmišević.

U kretivnom procesu imao je podršku stručnjaka koji se bave proučavanjem etnološkog naslijeđa Bosne i Hercegovine, što mu je posebno koristilo prilikom vizuelizacije kostima likova, stare bosanske gradnje, enterijera bosanske kuće, tradicionalnih predmeta, posebno darova koje Hasanaginica poklanja svojoj djeci prilikom prolaska sa svatovima pored svog nekadašnjeg doma.

Promocija naslijeđa

Naravno, koristio sam i reference iz muzeja, posebno vizuelne prikaze nošnje u etnološkom dijelu Zemaljskog muzeja u Sarajevu. Inspiracija je bila i opera “Hasanaginica”, redatelja Sulejmana Kupusovića. Također, inspiracija mi je bila i ekranizacija balade kroz film “Hasanaginica” reditelja Aleksandra Jevđevića u kojem lik Hasanaginice glumi legendarna glumica Nada Đurevska.

Kao i na drugim projektima sličnog karaktera gdje je fokus na promociji kulturno-historijskog naslijeđa, a koje sam realizirao ranije, izdvojio sam određeno vrijeme da istražim vremenski i historijski period u kojem se radnja balade odvija, nošnje, običaje, tradiciju, artefakte – kaže Emir.
Prema njegovim riječima, posjetio je muzeje, analizirao eksponate i izložene predmete iz relevantnog perioda, razgovarao sa stručnjacima prije same realizacije ilustracija.

-Isti pristup primijenjen je na sve likove; svi koraci dizajna i vizuelizacije likova ispoštovani su kako to struka predviđa. Ono što je posebno važno jeste da je upravo na emotivnim izrazima likova u ilustracijama poseban značaj stavljen na lični, individualni emotivni doživljaj scene koju sam ilustrovao. Čini mi se da je upravo u tome posebna snaga ovih ilustracija – zaključio je Durmišević.