Skip to content Skip to footer

Posljednja šansa za spas rijeka kod Mostara: Buna i Bunica pred proglašenjem zaštićenog područja

Bosna i Hercegovina ima nešto više od tri posto zaštićenih prirodnih područja, zbog čega inicijativa za zaštitu rijeka Bune i Bunice ima poseban značaj.

Uz podršku Grada Mostara i Federalnog ministarstva okoliša i turizma, aktivnosti predvodi Omladinski klub “Novi val” iz Blagaja s ciljem da ove dvije kraške rijeke dobiju status zaštićenog područja – od svojih izvorišta do Bunskih kanala, gdje se Buna ulijeva u Neretvu.

Prije tri godine na ovom području planirana je izgradnja malih hidroelektrana, ali su zahvaljujući ekološkim aktivistima ti planovi zaustavljeni i pokrenut je proces zaštite prirodne baštine. U narednoj fazi oko dvadeset stručnjaka radit će na terenskim istraživanjima i izradi dokumentacije koja će biti temelj za proglašenje zaštićenog područja.

Buna i Bunica stanište su brojnih endemskih vrsta riba, među kojima su mekousna pastrmka i glavatica, koje se nalaze na crvenoj listi kao kritično ugrožene. Istovremeno, ove rijeke suočavaju se s ozbiljnim prijetnjama poput divlje gradnje, nezakonitih deponija, ispuštanja otpadnih voda i nekontrolirane sječe drveća.

Stručnjaci upozoravaju da su Buna i Bunica pod snažnim pritiskom ljudskih aktivnosti te da je pokretanje procesa zaštite posljednja prilika za očuvanje njihovog bogatog biljnog i životinjskog svijeta, ali i kulturne baštine koja se razvila uz njihove obale.